Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 75 komentarzy

Przyszła Polska

Przyszła Polska - Komitet Wyborczy "Przyszła Polska" www.przyszlapolska.pl

Polska i wartości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska nie ma stałych wrogów czy stałych przyjaciół, a jedynie stałe wartości. A oto one: wiara, tradycja, ojczyzna, szlachetność, wolność

 
Aby odbudować Polskę należy zacząć od samego siebie: czyli od myśli jakie ktoś wypowiada i od języka jakim się ktoś posługuje. Polska znana była kiedyś z doskonałych logików i matematyków, a więc jej siła wynikała ze zdolności umysłowych kształtowania precyzyjnej myśli. Warto powrócić do tej tradycji, a także do tradycji posługiwania się pięknym językiem, pozbawionym wulgaryzmów. A czy ktoś pójdzie na wybory czy nie, to pytanie o charakterze technicznym, a mianowicie, jakie skutki pociągnie za sobą taki akt. Nie tym należy mierzyć patriotyzm. 

Proponujemy następujące podejście. Umówmy się, że w polityce rzeczą najważniejszą są wartosci. Z czego wynikają te wartosci? Z prawa każdego człowieka do życia w dobrym państwie, szczęśliwym społeczeństwie i zrealizowaniu w pełni swojego własnego życia. Nasze życie to dar i powinno być dobrze zrealizowane, tak aby w ostatniej godzinie każdy mógł powiedziec: to było dobre, spełnione życie. 

Najważniejsze wartości polityczne to: siła, bogactwo i wolność państwa i są one podstawą budowy szczęśliwego społeczeństwa. A w jaki sposób te wartości zostaną wdrożone w praktyce, to już jest wyłącznie sprawa techniczna. 

Polityka jest ciągle zmieniającą się sceną i rozwiązanie dobre dziś nie musi byc dobre jutro. Proponujemy więc przyjąć, że:

"Polska nie ma stałych przyjaciół i stałych wrogów, a jedynie stałe wartości".
 
Ponadto wśród kandydatów na najwyższy urząd w państwie nie może być osób, których brakuje co najmniej wyższego wykształcenia. Podstawową cnotą przywódcy, a zarazem czołową wartością jaką sobą reprezentuje, jest bowiem mądrość.  
 
6.6311 Wiedza potrzebna do rządzenia obejmuje swym zakresem nie tylko znajomość szeregu dziedzin, łącznie z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, strategii i ekonomii, ale też dogłębną wiedzę o naturze i najwyższych celach człowieka, jaką daje filozofia i religia.
6.6211 Przywódcami państw powinni być ludzie mądrzy: wszechstronnie wykształceni, z wieloma umiejętnościami i bogatym doświadczeniem życiowym oraz szczególnie predysponowanymi do pełnienia funkcji przywódczej.
6.6212 Dodatkowymi wymogami dla pełniących władzę są poczucie tradycji i związku z własnym narodem oraz szlachetność, wyrażająca się w działaniu na rzecz wspólnego dobra.

http://www.derewiecki.pl/sklep/?s__karta.id__350

KOMENTARZE

 • Autor....
  Tekst inspirujacy ...
  Tez zastanawiam się nad przyszłoscią i , jak sam napisałeś, trzeba duzo logiki i precyzyjnych określeń , aby nie "kręcić się w błędnym kole" wartości produkowanych przez zawodowych manipulatorów...

  Ponizsze zdania są skutkiem odbóstwienia rzeczy o nazwie"POLSKA"
  i słówka "się".

  Napisałes : "Polska nie ma stałych wrogów czy stałych przyjaciół, a jedynie stałe wartości".

  Polska , jako byt nie osobowy , a techniczny ma jedynie funkcje a nie wartości...
  Rower słuzy do jeżdzenia , rowerzysta moze mieć wartości...Rower nie ma wartości innej niż wymierna i oczywiscie zmiennej w zaleznosci od okoliczności...
  Polacy nieumiejętnie korzystają z takiej instytucji , jak państwo polskie-POLSKA..., bo są uczeni , ze Polska coś zrobi sama z siebie..,W polskich umysłach stała się dogmatem i " parabogiem".
  Podobnie polscy rzymscy katolicy podchodzą do koscioła watykańskiego...wierzą w jego boskość i na ołtarzu doczesności kładą zycie swoje i swoich potomków....To jest błąd ....Tak uważam, gdyz przez ponad cztwrdzieści lat sam go popełniałem....

  Włosi , Hiszpanie , Portugalczycy,Holendrzy, Niemcy maja praktyczny stosunek do rzeczy doczesnej o nazwie "kosciół"....Papierowe dokumenty wytwarznae w Rzymie uzasadniały ich roszczenia do zawłaszczania "waroścoami " innych narodów, plemion, rodów...

  Napisałeś : "Z prawa każdego człowieka do życia w dobrym państwie..."
  Nie znam takiego prawa, proszę o wiecej szczegółów...

  Dalej :(...)wartości polityczne to: siła, bogactwo i wolność państwa i są one podstawą budowy szczęśliwego społeczeństwa(...)

  Każda z tych wartości musi byc dokładnie zdefiniowana, aby móc je technicznie wdrażać...Siła to armia , zasoby złota, powierzchnia czy liczba portów morskich ??? Wolność państwa, to niezależność od innych państw, organizacji miedzynarodowych, paktów wojskowych...???
  Szczęsliwe społeczenstwo to szczęśliwi poszczególni ludzie , czy deklaracja rządowa, że jesteśmy szczęsliwi" ?

  I na koniec...:(...) Polityka jest ciągle zmieniającą się sceną (...)

  Się zmienia...a może bardziej precyzyjnie i logicznie , że ludzie zmieniają?
  Się zrobi, się wyzwoli, się ...sie... się

  A człowiek ??? Się niech nie martwi, Polska się nim zajmie...

  Pozwoliłem sobie nataki dośc obszerny komentarz zachęcony zdaniami o precyzji naszego języka...


  Pozdrawiam
 • Może zamiast Polska i wartosci będziemy uzywać Polacy i ich wartosci???
  Dodam kilka zdań sprzed 2500 lat...Widać, że ludzie tamtych czasów mieli podobne problemy jak my współcześni :

  (...)
  Pielęgnując w sobie pokorę,
  jesteśmy w stanie powstrzymać się od rywalizacji,
  nawet jeżeli jesteśmy bardziej utalentowani od innych.
  Bogacz, który nie przechwala się swym majątkiem,
  nie wodzi innych na pokuszenie, nie tworzy okazji dla złodzieja.
  Ten, który zazdrości majątku, bądź talentów posiadanych przez innych,
  łatwo może zostać opętany przez zawiść.
  (...)
  Natomiast władcy są zazwyczaj zaniepokojeni dobrobytem poddanych
  i nie zachęcają ich do zdobywania zaszczytów,
  nie zachęcają do rywalizacji o pozycję w społeczeństwie.
  Zapewniają pewien poziom życia,
  by zmniejszyć niezadowolenie i utrzymać się przy władzy,
  jednocześnie zapominając, że to oni powinni służyć poddanym.

  Mądrzy władcy nie szukają zaszczytów dla siebie,
  ani nie działają podstępnie wobec poddanych.
  (...)

  Pozdrawiam i zyczę sukcesów w rozważaniach o przyszłości
 • Pojęcie jakim jest "kraj"
  Kraj to region odróżniający się od innych nie tylko cechami geograficznymi i określoną historią, ale także cechami duchowymi, jakimi są wartości. Te cechy są reprezentowane przez jego mieszkańców, gdyż wartości te nabywają w procesie edukacji, ale w niejednakowym stopniu. O Polsce i wartościach pisał min. Feliks Koneczny w książce Polskie Logos a Ethos. Zdefiniowanie wartości związanych z danym krajem czyli dokładne rozpoznanie charakteru narodowego to ważne zadanie dla myśliciela politycznego. Wartości związane z Polską znajdziemy w dziełach twórców kultury. Reprezentowane są one przede wszystkim przez wielkich Polaków.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031